czwartek, 20 listopada 2014

                            CZEGO NIE WOLNO DAWAĆ PSU DO JEDZENIA???


Jak wszyscy wiemy, pies jest zwierzęciem i jego dieta powinna opierać się na produktach pozbawionych konserwantów i sztucznych barwników. Niekiedy jednak rozpieszczamy swojego psa dając mu jakieś łakocie, bądź mamy elikwenta, który jest strasznym żarłokiem i zjada wszystko co znajdzie na swojej drodze. Musimy wtedy uważać, co trzymamy w dolnych szafkach kuchennych. Jest jednak lista produktów, które spożyte w nadmiernej ilości przez psa, mogą powodować chorobę lub nawet śmierć. Niestety trzeba zapamiętać kilka rzeczy, aby uchronić swojego pupila przed problemami zdrowotnymi. Oto lista:
1. PRODUKTY ZABRONIONE:

- Czekolada - Zarówno mleczna, jak i gorzka, zawiera teobrominę. Substancja ta nie jest szkodliwa dla ludzi, ale u psów i kotów, wywołuje silne zatrucie. Wbrew pozorom bardziej szkodliwa jest czekolada gorzka, bo zawiera nawet 10 razy więcej tej substancji ( w zależności od jakości produktu)
Teobromina jest zawarta w ziarnach kakao, co jednocześnie oznacza, że kakao również nie wolno podawać psom. Objawy, jakie mogą wystąpić po spożyciu:
- biegunka,
- wymioty,
- otępienie,
- częste oddawanie moczu,
- odwodnienie.

Dlaczego? Teobromina nie jest substancją, która jest odpowiednio trawiona przez zwierzęta, gdyż mają one inny szlak metaboliczny. Dlatego prowadzi do zaburzeń trawiennych, w rezultacie do zatrucia, zaburzeń układu nerwowego i układu krążenia.

- Cebula - Zarówno surowa, jak i gotowana, jest szkodliwa. Przez wydzielanie siarczanów podczas trawienia. Wstrzymuje produkcję hemoglobiny, zatem prowadzi do niedokrwienia. Kiedy pies zje duże ilości cebuli, a nie otrzyma pomocy weterynarza, może doprowadzić to do jego śmierci.
Objawy, jakie mogą wystąpić po spożyciu:
- osłabienie i otępienie,
- blade lub zażółcone błony śluzowe,
- przyspieszone tętno i oddechy
- wymioty,
- brak apetytu,
- biegunka.
Cebula należy do roślin z rodziny liliowatych, co oznacza, że również inne rośliny z tej rodziny są szkodliwe, bo zawierają podobne substancje i powodują te same reakcje chemiczne w organizmie psa, jak cebula. Podobnie jest z czosnkiem - też nie wolno go podawać zwierzętom!

- Winogrono - Zarówno surowe (każdy rodzaj), jak i suszone w postaci rodzynek. Wystarczy mała dawka, a może zaszkodzić.Dlatego lepiej nie podawać wcale, bo nawet mała ilość, prowadzić może do zapalenia jelit i żołądka, a nawet do zapalenia i niewydolności nerek.
Objawy, jakie występują po spożyciu:
- wymioty,
- biegunka,
- brak apetytu,
- bóle brzucha
.
Lepiej nie ryzykować i nie częstować psa rodzynkami, czy winogronem, gdyż objawy ciężko połączyć akurat z zatruciem właśnie tym owocem, a gdy do tego dochodzi mamy bardzo mało czasu, żeby interweniować. Zaledwie 48 h! W zaatakowanych przez zatrucie nerkach, obumierają komórki i jeśli zbyt duża ich ilość zginie, nie da się odratować psa.

 - Kości drobiowe - Zarówno surowe, jak i gotowane. Podczas gryzienia rozdzielają się na ostre drzazgi, które mogą utknąć i wbić się w przewód pokarmowy. Również skrzydełka są niebezpieczne, choć niektórzy powiadają, ze można podawać, to lekarze weterynarii stanowczo tego zabraniają. Kości drobiowe, to kości pneumatyczne, więc nie gra roli, czy to skrzydełko, czy udko.
Objawy, jakie mogą wystąpić po spożyciu:
- popiskiwanie psa z bolu,
- kręcenie się w kółko nerwowo i wiercenie się ( co świadczy o tym, że pies czuje, iż coś mu utknęło),
- wymioty,
- a nawet płytki oddech i trata przytomności!

Do tego trzeba doliczyć również kości dziczyzny, które również rozdzielają się na igły i drzazgi. Ponadto, im pies starszy, tym bardziej narażony jest na niebezpieczeństwo, gdyż jego metabolizm jest spowolniony.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz